Porselen Diş Nedir?

Porselen Diş Nedir?

Porselen diş, dişlerinin görüntüsünden hoşnut olmayan ve bu konuda sıkıntı yaşayan hastalara uygulanan, dişlerin ön bölümüne yapıştırılan ince yapıdaki porselen parçalarıdır. Bu yaprak görünümlü porselenler, dişler deforme edilmeden ve kesilmeden uygulanabileceği gibi, küçük bir bölümün aşındırılması ile de yapılabilmektedir.

 Laminate Veneer'ler metal içermeyen ve ince yapılı olması nedeniyle ışığı geçiren, bu yönüyle de doğal bir görüntü oluşturan oldukça popüler bir tekniktir. Yöntemi uygulamadan önce dişlerin ölçüsü alınır ve bu ölçüye göre modeller oluşturulur. Böylece hastanın dişlerinin son halini henüz herhangi bir uygulama yapılmadan görmesi sağlanır. Model oluşturulduktan sonra deneme yapıştırıcıları ile hastanın dişlerine yapıştırılan porselenler sayesinde laminaların ağza uyumu takip edilir. En güzel sonuç alındıktan sonra özel bir madden üretilen ve dişlere zarar vermeyen bir yapıştırıcı sayesinde laminalar uygulama yapılacak bölgeye sabitlenir.

Bu işlem 2 kısımda gerçekleştirilir. İlk bölümde ölçü alınması, modelin oluşturulması; 2 seansta ise yaprak porselenlerin işlemin yapılacağı dişlere uygulanması gerçekleştirilir. Bu süreç bazen en estetik görüntüyü yakalayabilmek için uzatılabilir ve prova safhası biraz daha uzun sürebilri.

Yaprak porselen, genellikle dişlerin ön yüzünden alınacak 0,3-0,5 mm oranında bir dokunun yerine özel olarak hazırlanmış laminaların yapıştırılması sürecidir. Bazı kimselerin diş yapısı farklı olduğundan bu törpüleme işlemine bile gerek kalmayabilmektedir.